آجر یا بلوک پازلی چیست و انواع کاربرد آن کدامند؟

بلوک پازلی یا آجر پازلی یکی از انواع مصالح ساختمانی است که در ساخت و ساز کاربرد زیادی دارد. یکی از شاخصه‌های اصلی آجرهای پازلی که باعث شده در سال‌های اخیر مورد استقبال بیشتری قرار بگیرند، سازگاری این مصالح با محیط زیست می‌باشد. به علاوه مزایای دیگری نیز در ارتباط با این نوع آجرها وجود دارد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

آجر یا بلوک پازلی چیست؟

آجرهای پازلی دارای طرح و رنگ‌های متنوع بوده و با داشتن سوراخ‌هایی در بدنه، امکان تجهیز تاسیسات را به مراتب ساده‌تر می‌سازند. به واقع این آجرها به دلیل سوراخ‌ها و فرمی که دارند، بی شباهت به قطعات پازل نیستند و عجیب نیست که به نام پازلی، نام گذاری شده‌اند.

آجرهای پازلی دارای ظاهری زیباتر در مقایسه با دیگر آجرهای موجود در بازار مصالح بوده و از این حیث برای استفاده در نمای ساختمانی نیز کاربرد دارند.

انواع آجر پازلی

انواع آجرهای پازلی به دو گروه بزرگ معمولی و نسوز تقسیم بندی می‌شوند. بدیهی است که استفاده از آجرهای نسوز پازلی، کمک می‌کند تا بنایی بسازید که در برابر حرارت بالا و آتش سوزی نیز کاملا مقاوم باشد. در عمل نیز اکثر مواقع از نوع نسوز این آجرها در ساخت و ساز سازه‌های مختلف، استفاده می‌شود.

این مطلب را بخوانید: انواع آجر و کاربردهای آن در صنعت ساختمان سازی

کاربرد آجر پازلی

آجرهای پازلی کاربردهای مختلفی دارند. شما می‌توانید از این آجرها در دیوارچینی استفاده کرده یا برای تکمیل دیوارهای باغ، محوطه سازی و مانند آن‌ها، از این مصالح به کار ببرید. همین طور ساخت شومینه، آتشکده و موارد مشابه نیز به وسیله آجرهای پازلی، به شکلی ایده آل میسر خواهد بود.

به علاوه از این آجرها در طراحی نما نیز استفاده می‌شود. تنوع ابعاد و رنگ پردازی این آجرها، فرصت آن را به وجود می‌آورد که بتوان به خوبی از انواع بلوک‌های پازلی در طراحی نمای ساختمان‌ها و حتی نمای محوطه‌های داخلی، استفاده کرد.

مزایای آجر پازلی

از جمله مزایای قابل توجه این آجرها، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اجرای سریع و ساده

استفاده از این آجرها، باعث می‌شود که فرایند ساخت و ساز با سرعت بیشتری همراه بوده و به جز این راحتی بیشتری نیز شکل بگیرد. در واقع بسیاری از مشکلاتی که حین ساخت و ساز با دیگر مصالح ساختمانی در جریان کار قرار می‌گیرد، با استفاده از این آجرها به کلی برطرف خواهد شد. یکی از این موارد را می‌توان به رد کردن سیم یا لوله کشی مرتبط دانست که با توجه به سوراخ های روی آجرها، بسیار ساده تر خواهد بود.

کاهش هزینه‌ها با استفاده از آجر پازلی

با به کار بردن این آجرها، هزینه‌های ساخت و ساز و خرید مصالح به اندازه قابل توجهی کاهش یافته و می‌توان در نهایت هزینه‌های کلی را به مقادیر کمتری رساند. این مورد کاهش هزینه، همیشه یکی از مهم‌ترین المان‌هایی بوده که مورد توجه سازنده‌ها قرار داشته و در صورتی که با افزایش کیفیت همراه باشد، به عنوان ایده آل‌ترین راهکار در نظر گرفته می‌شود.

مقاومت فشاری بالا

با توجه به ضرورت ساختمان‌های ضدزلزله، نیاز به مصالحی که در این راستا موثر باشند؛ بیش از گذشته احساس می‌شود آجر پازلی دارای مقاومت فشاری بالای ۳ مگاپاسکال می باشد که از همین جنبه تنها آجر موجود در کشور است. از طرفی به علت طراحی خاص و مهندسی آجرهای پازلی که می توان از درون حفره های آن میلگرد را عبور داد و دیوارها را به صورت عمودی و افقی در برابر لرزش های زلزله مسلح نمود.
با ما تماس بگیرید

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در مورد محصولات با شماره تلفن 09027770902 تماس حاصل فرمائید.

 

معایب آجر پازلی

در صورتی که از آجر پازلی به صورت نمای اکسپوز استفاده گردد باید موارد زیر مد نظر قرار گیرد:

  • به دلیل وزن سنگین برخی از آجرهای پازلی استفاده در نماهای مرتفع توصه نمیگردد
  • در بعضی از نماها، با بارش باران و تابش نور آفتاب، (با توجه به مواد مصرفی در آجر) لکه ها و شوره هایی در سطح نما ایجاد می شود
  • بعد از گذشت زمان، به دلیل وجود حفره های ریز، آلودگی ها در حفره ها جمع شده و موجب خوردگی نما و تیرگی نما می‌شود،
  • علیرغم ادعای برخی از شرکت های تولید کننده آجر پازلی مبنی بر عدم نیاز به ملات جهت اجرای این آجر در دیوار چینی ، این آجرها در بندهای افقی میبایست با ملات کار شوند و یکی از معایب آن ها عدم استفاده از ملات در بندهای قائم میباشد که موجب نقض آیین نامه 2800 ساختمان میگردد.

   

وزن آجر پازلی

وزن آجرهای پازلی بستگی مستقیم به ابعاد آن‌ها دارد. بدیهی است که هر آن قدر ابعاد آجر یا بلوک‌های پازلی بیشتر باشد، وزن بیشتری نیز خواهند داشت.

قیمت بلوک پازلی

قیمت بلوک‌های پازلی، با توجه به ابعاد و تولیدکننده، تا حدودی متفاوت بوده و برای اطلاع از قیمت قطعی این نوع مصالح باید با پشتیبانی فروشنده در تماس باشید.

 

مواد اولیه آجر پازلی

 

با مصالح مختلفی میتوان آجر پازلی تولید کرد این مصالح شامل شن/ماسه/ماسه بادی/سنگ آهک خرد شده/پودر سنگ/  انواع سنگ های گرانیت/ پوکه معدنی جهت سبک سازی/پرلیت/کربنات کلسیم/خاک میباشند که با توجه به استفاه از هر نوع آن ها در خواصی همچون مقاومت فشاری ، وزن ، جذب آب و… تغییر ایجاد میکند.

 

ساخت خانه با آجر پازلی

با توجه به هزینه مناسب و مقاومت بالا و شرایط زیست محیطی بهینه، ساخت خانه با بلوک‌های پازلی، به شکلی ایده آل و مقرون به صرفه پیش خواهد رفت. به علاوه سرعت ساخت خانه با آجر پازلی در مقایسه با مصالح دیگر، به مراتب بیشتر بوده و این خود نیز یکی از دلایلی است که باعث می‌شود تا تمایل بیشتری به ساخت و ساز با استفاده از این نوع آجر وجود داشته باشد.

تفاوت آجر پازلی، آجر سیمانی و آجر سفالی

آجرهای پازلی در مقایسه با انواع آجر سبک سیمانی و سفالی، دارای این مزیت برجسته هستند که برای لوله کشی و سیم کشی، نیازی به تخریب و ایجاد سوراخ نبوده و این آجرها از پیش دارای سوراخ‌هایی روی بدنه خود هستند. به این ترتیب بدون نیاز به عملیات تخریبی آجرها، می‌توان از طریق همین سوراخ‌ها، سیم کشی و لوله کشی را به انجام رساند.میتوان گفت یکی از دلایل اقتصادی بودن این آجر  پرت کمتر مصالح در هنگام عبور تاسیسات به دلیل وجود حفره های درون آجر است.

از این‌ها گذشته آجرهای پازلی در مقایسه با آجرهای سیمانی سنگین و سفالی و آجر بتنی، عایق حرارتی و صوتی قوی تری به شمار می‌آیند. این برای صرفه جویی در مصرف انرژی و همین طور محافظت از محیط زیست، بسیار تاثیرگذار خواهد بود.