بلوک نمادار چیست؟ کاربردهای ژئو بلوک

بلوک نمادار یکی ازمصالح از پیش آماده ساختمانی است که کاربردهای مختلفی نیز دارد. انواع بلوک‌های ساختمانی نمادار، با ابعاد مختلف و کاربردهای متفاوت در بازار مصالح ساختمانی عرضه شده و می‌توان با توجه به نیاز ساخت و ساز یا تزئیناتی، از هر یک استفاده کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا ببینیم بلوک نمادار ساختمانی چیست و انواع آن کدامند.

بلوک نمادار چیست؟

بلوک‌های نمادار، دارای تنوع بالایی بوده و غالبا از سیمان و بتن ساخته می‌شوند. این بلوک‌ها در فرم‌های مربعی یا مستطیلی با طول، عرض و ارتفاع متفاوت عرضه می‌شوند. همین طور بسته به ابعاد و مدل بلوک، دارای وزن‌های مختلفی نیز هستند.

اگر به هر علتی نیاز به دیوارکشی در محوطه ویلایی، ساختمان آپارتمانی، باغ و فضای سبز، کارگاه و … دارید، می‌توانید به جای استفاده از دیوارهای آجری یا سنگی، به سراغ بلوک‌های بتنی نمادار بروید. به این شکل مراحل اجرا به مراتب سریع‌تر و کم هزینه‌تر پیش رفته و نتیجه کار نیز به نمایی مدرن‌تر تبدیل می‌شود.

ویژگی‎های بلوک‌های نمادار

از جمله ویژگی‌های بلوک های ساختمانی نمادار، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

قیمت مناسب ژئو بلوک

بلوک‌های نمادار ساختمانی به لحاظ قیمتی بسیار مقرون به صرفه بوده و بهترین گزینه برای تکمیل نما یا دیوارکشی و دیگر موارد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت، به حساب می‌آیند.

دوام عالی بلوک نمادار

همین طور در صورتی که تهیه و خرید این بلوک‌ها را از تولیدکننده معتبر انجام دهید، در نهایت به لحاظ کیفیت و طول عمر، در درجه ممتاز قرار می‌گیرند. مقاومت این قطعات از پیش ساخته در مقابل شرایط دمایی و آب و هوایی، همین طور مرور زمان، فوق العاده بوده و دوامی عالی از خود نشان می‌دهند. حتی جالب است بدانید که این قطعات در مقابل شرایط آب و هوایی بسیار سردسیر و یخبندان نیز مقاومت داشته و مشکلی برای آن‌ها پیش نمی‌آید. در ادامه مطلب به این نکات اشاره خواهد شد

تگرگ، باران و برف نیز به همین تناسب، صدمه‌ای به این بلوک‌ها وارد نخواهد کرد. البته این و دیگر موارد در صورتی است که حین خرید دقت و توجه کافی به کیفیت محصول ساختمانی نشان داده باشید.

نصب ساده و سریع

نصب بلوک‌های سیمانی نمادار، به سادگی انجام شده و حتی برای نصب کردن و جایگذاری آن‌ها، نیازی به تخصص خاصی نخواهد بود. اگر چه همچنان توصیه می‌شود که برای نصب بلوک‌ها، از افراد دارای مهارت نسبی استفاده شود، اما در غیر این صورت نیز مشکلی برای نصب وجود نخواهد داشت.

زیبایی و جلوه بلوک نمادار

همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم بلوک‌های از پیش ساخته نمادار، دارای تنوع طرح و ابعاد بوده و بسته به این که در چه محلی کاربرد داشته باشند، می‌توان از انواع مختلف آن‌ها استفاده کرد. درست به همین دلیل است که از این بلوک‌ها برای دیوارکشی و محوطه سازی در ویلاها و مانند آن‌ها استفاده می‌شود. این المان‌های ساختمانی به جز داشتن ویژگی حائل کشی و دیوارچینی، خود به عنوان یک ابزار تزئینی نیز کاربرد داشته و نیازی به روکش یا هر ترکیب دیگری به همراه آن‌ها نخواهد بود.

هزینه نگهداری ناچیز ژئو بلوک

برای نگهداری بلوک‌های حائل فارغ از این که سیمانی یا سیمانی – بتنی باشند، نیازی نیست که کار خاصی انجام شود. در واقع همان طور که شما به راحتی می‌توانید این بلوک‌ها را در فصول مختلف سال، جایگذاری و تعبیه کنید؛ نگهداری نیز فارغ از فصل بوده و شاید تنها تمیزکاری روتین کفایت کند.

این مطلب برای شما جالب خواهد بود: انواع بلوک ساختمانی

تنوع بالای طرح بلوک نمادار بتنی

اگر استفاده از این بلوک‌ها برای دیوارکشی در جایی باشد که به جز قرار دادن حائل، جلوه و زیبایی آن نیز قابل توجه باشد، می‌توان بلوک سیمانی طرح دار را به کار برد. اگر جستجوی ساده‌ای انجام دهید، مدل‌ها و طرح‌های مختلفی از بلوک نمادار بتنی و سیمانی را خواهید یافت. این طرح‌ها به شما کمک می‌کند تا جلوه و زیبایی مورد نظر خود را در محل دیوار کشی یا هر کاربرد دیگری، ایجاد کنید.

بلوک های بتنی نمادار غالبا به دلیل طرح اختلاط و سنگدانه مصرفی آن ها جزو بلوک های نیمه سنگین یا سنگین دسته بندی میشوند . این بلوک ها در صورت تولید و عمل آوری مناسب، در برابر عوامل جوی پایدار بوده و در سیکل ذوب و یخ بندان مقاومت مناسبی دارند لذا جهت دیوارچینی محوطه ،ساخت دیوار حائل ، راه سازی و محصولات دکوراتیو در معرض فضای باز کاربردی مناسب دارند.

اما علیرغم کاربری گوناگون این بلوک ها همانطور که ذکر شد، در صورتی که نیاز به سبک سازی و عایق سازی ساختمان باشد این بلوک ها به دلیل رده وزنی بالای آن مناسب نبوده ضمن این که به دلیل همین چگالی بالا از خاصیت مقاومت حرارتی و صوتی بلوک کاسته میشود.

نکته: جالب است بدانید که حتی شما می‌توانید این بلوک‌ها را از موقعیت نصب اولیه خود جدا کرده و دوباره از آن‌ها در محلی دیگر استفاده کنید.
با ما تماس بگیرید

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در مورد محصولات با شماره تلفن 09027770902 تماس حاصل فرمائید.

انواع بلوک نمادار

مطابق چیزی که در بالا نیز اشاره کردیم، انواع ژئو بلوک یا همان بلوک‌های ساختمانی نمادار، در بازار موجود بوده و شما می‌توانید بسته به کاربرد مد نظر خود یکی از ابعاد و طرح‌ها را انتخاب کنید.

شما ممکن است بخواهید از بلوک‌های یک رو نما استفاده کرده یا بسته به کاربرد مورد نظر خود، بلوک‌های دو رو نما را ترجیح بدهید. همین طور بلوک‌های نیمه یا گوشه نیز در موقعیت‌های متناسب خود کارایی دارند.

برای درپوش دیواری یا ستونی نیز به ترتیب بلوک‌های درپوش دیوار و درپوش ستون، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع بلوک نمادار را به شکل زیر خلاصه می‌کنیم:

 • بلوک نمادار استاندارد یا نرمال
 • ژئو بلوک نیمه
 • ژئو بلوک درپوش دیوار
 • بلوک نمادار درپوش ستون
 • ژئو بلوک مناسب گوشه راست
 • ژئو بلوک مناسب گوشه چپ

با بلوک هوازده یا اتوکلاو آشنا شوید

کاربرد بلوک نمادار یا دیوار حائل چیست؟

اصلی‌ترین کاربردهایی که می‌توان برای این بلوک‌ها برشمرد؛ از جمله موارد زیر هستند:

 • ساخت دیوار حائل
 • ایجاد آلاچیق
 • ساخت آتشدان
 • نماسازی ساختمان‌های آپارتمانی یا عمارت‌های ویلایی
 • ساخت نیمکت در محوطه فضای سبز
 • ساخت پایه برای باربکیو
 • جدول گذاری در حیاط ویلا
 • تکمیل طرح اولیه نورپردازی فضای سبز
 • محوطه سازی
 • ساختاربندی در مجموعه‌ها و زمین‌های ورزشی
 • راه سازی
 • پل سازی

در بالا دیدیم که کاربرد بلوک نمادار یا دیوار حائل چیست و در چه موقعیت‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما چه تجربه‌ای در این خصوص داشته و چه مواردی را به فهرست بالا می‌افزایید؟

دیوار حائل چیست؟

دیوار حائل به سازه‌ای گفته می‌شود که برای ایجاد پایداری و مقاومت لازم در برابر فشار جانبی خاک مورد استفاده قرار می‌گیرد. فارغ از این که دیوار حائل چیست، لازم به ذکر است که استفاده از این بلوک‌ها در قالب دیوار حائل، معمولا به عنوان سازه نگهبان در پی کنی و گودبرداری ساختمان‌ها صورت می‌گیرد. یادآوری می‌کنیم که سازه نگهبان برای تقویت دیوارهای ساختمان های مجاور در زمان عملیات گودبرداری، کاربرد دارد.

پیشنهاد مطالعه مطلب: انواع دیوار پیش ساخته و کاربرد آنها

قیمت بلوک نمادار

بسته به این که طرح و ابعاد ژئو بلوک‌ها چقدر و چطور باشد، قیمت‌های مختلفی برای آن‌ها متصور هستیم. به علاوه برای آن که بتوانید قیمت کمتری بابت خرید این مصالح ساختمانی بپردازید، لازم است که به سراغ فروشنده و تامین کننده دست اول رفته و در این خصوص تحقیقات لازم را به عمل بیاورید.

به هر ترتیب در مقایسه با دیگر انواع مصالح ساختمانی مورد استفاده در دیوارچینی و محوطه سازی، قیمت بلوک سیمانی طرح دار به مراتب مناسب‌تر و مقرون به صرفه‌تر است. از این روی معمولا با توجه به قیمت بلوک نمادار، این مصالح ساختمانی، در مقایسه با دیگر موارد مشابه، ترجیح داده می‌شوند. البته در نظر داشته باشید که قیمت بلوک سیمانی طرح دار، ممکن است در مقایسه با مدل‌های ساده‌تر مشابه، کمی متفاوت (با نرخ بالاتر) باشد.

راهنمای خرید بلوک نمادار

از آن جایی که بلوک های نمادار غالبا در رده بلوک سنگین یا نیمه سنگین قرار میگیرند میبایست از شرکت تولیدکننده نتایج آزمایشات استاندارد 70-1 دریافت گردد . طبق استاندارد مذکور ابتدا مصالح مصرفی در تولید این بلوک میبایست استاندارد باشند. همچنین حداقل مقاومت فشاری یک بلوک نباید کمتر از 11.7 مگاپاسکال باشد

با توجه به استفاده این بلوک به صورت اکسپوز و در فضای باز رعایت حداکثر میزان جذب آب و جمع شدگی خطی نیز از موارد حائز اهمیت بوده که شرکت تولید کننده ملزم به ارائه نتایج مورد تایید سازمان استاندارد به خریدار میباشد.

با توجه به شکل بیرونی و نمای بلوک رواداری های مجاز میبایست طبق استاندارد رعایت شده باشد.

مطالعه این مطلب پیشنهاد می شود: بلوک سبک چیست؟

برای آن که بتوانید بهترین بلوک نمادار ساختمانی را خریداری کرده و کارایی بهتری از آن را تجربه کنید، لازم است که به نکات و موارد زیر دقت داشته باشید:

 1. پیش از هر چیزی باید با توجه به موقعیتی که قصد نصب و جایگذاری بلوک‌ها را دارید، بهترین ابعاد و وزن را در نظر بگیرید. دقت داشته باشید که به جز فاکتور ابعاد، حتما باید به وزن بلوک‌ها نیز توجه داشته باشید که برای موقعیت و محل مورد نظر شما، کاملا مناسب باشد.
 2. قیمت می‌تواند به عنوان آخرین فاکتور مطرح باشد، با این همه شما همیشه این امکان را خواهید داشت که با خرید از تامین کننده و تولیدکننده معتبر و دست اول، بهترین خرید بلوک نمادار با مقرون به صرفه‌ترین قیمت را تجربه کنید.
 3. حتما به مشخصات محصولات ساختمانی توجه کرده و مطمئن شوید که دارای سطح مقاومت کافی در برابر حوادث طبیعی از جمله یخبندان، تگرگ، زلزله، صاعقه و … هستند.
 4. اگر چه می‌توان با مشاهده عکس بلوک نمادار و مطالعه مشخصات ابعادی، یک تخمین کلی از تناسب آن با موقعیت مورد استفاده داشت، با این همه توجه به کیفیت محصول ضروری خواهد بود.

سخن پایانی

در بالا به بلوک نمادار، انواع و کاربردهای آن اشاره کردیم. با شناخت انواع بلوک نمادار بتنی، می‌توانید بهترین محصول ساختمانی از این گروه برای موقعیت مورد نظر خود را انتخاب کنید. شما چه نوع تجربه‌ای از خرید ژئو بلوک و کاربردهای آن دارید؟ مشتاق دنبال کردن تجربیات و نظرات شما هستیم. همین طور توصیه می‌کنیم که این مطلب را با آشنایان خود که در حوزه ساخت و ساز شخصی یا تخصصی فعال هستند، ارسال کرده و اطلاعات بالا را با آن‌ها به اشتراک بگذارید.