آجر سیمانی

آجر سیمانی، مزایا و معایب + نحوه ساخت

آجر سیمانی نوعی از آجرهای ساختمانی است که به جای خاک رس، از ماسه، سنگدانه و سیمان ساخته شده و اندازه و ابعاد معمولی دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا به مزایا و معایب و همین طور نحوه ساخت آجر سیمانی بپردازیم.

آجر سیمانی چیست؟

آجرهای سیمانی یکی از انواع پرمصرف مصالح ساختمانی هستند که فرایند ساخت ساده‌ای داشته و در مقایسه با دیگر موارد مشابه، از دوام بالاتر و هزینه کمتری برخوردارند.

ابعاد آجرهای سیمانی

آجرهای سیمانی در ابعاد مختلفی عرضه می‌شوند که یکی از پرفروش‌ترین و استانداردترین ابعاد آن‌ها را باید آجر سبک سیمانی 5*10*20 بدانیم. این نوع آجر در مقایسه با ابعاد دیگر، بیشتر در ساختمان سازی‌های امروزی رواج دارد.

مزایای استفاده از آجر سیمانی

استفاده از آجرهای سیمانی مزایای بسیاری دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

در دسترس بودن

مواد تشکیل دهنده آجرهای سیمانی به راحتی در دسترس هستند و از آن جایی که فرایند تولید ساده‌ای نیز دارند، این آجرها ساده‌ترین مصالح ساختمانی به حساب می‌آیند. با توجه به مراحل ساخت این آجرها که نیازی به فرایند گرمایش ندارند، بسیار مقرون به صرفه بوده و عاری از هر گونه نقص و عیب هستند. در حقیقت اگر کمی نسبت به ساخت مصالح دارای تجربه و مهارت باشید، حتی خود شما می‌توانید نسبت به ساخت این آجرها اقدام کرده و از آن‌ها در محل لازم استفاده کنید.

استحکام و قدرت آجر سیمانی

آجرهای سیمانی به طور کلی در مقایسه با آجرهای تحت بارهای فشاری، قوی‌تر هستند، البته این تا حدود زیادی به کیفیت تولید و مواد تشکیل دهنده آن‌ها نیز بستگی دارد. سنگ خرده شده‌ای که در ساخت آجرهای سیمانی استفاده می‌شود، اغلب چیزی است که به آن‌ها استحکام می‌بخشد.

همان طور که می‌دانید دوام بتن بسیار بالا بوده و در اکثر مواقع بتن حتی پس از ساخت نیز به سخت شدن خود ادامه می‌دهد و در نتیجه آجرهای سیمانی را قوی‌تر می‌کند.

هزینه ساخت آجر سیمانی

این آجرها، معمولا ارزان‌تر از آجرهای سفالی هستند، زیرا به راحتی تولید شده و همان طور که اشاره کردیم نیازی به فرایند گرمایش ندارند. به علاوه هزینه‌های نگهداری آجر سیمانی تقریبا ناچیز بوده و فرسودگی بتن با افزایش سن ساختمان قابل ملاحظه نیست.

کاربردها

آجرهای سیمانی که برای سنگفرش بیرونی و دیوارها مورد استفاده قرار می‌گیرند، اغلب رنگی هستند و الگوهای جالبی دارند. همین طور می‌توان از این آجرها به جز ساخت دیوارهای سازه، برای ساخت دیوار باغ ها، دیوار حائل و سنگفرش راهروها و پیاده روها استفاده کرد.

سایر مزایا

به جز موارد بالا، اغلب به دلایلی که در زیر ذکر شده است، در بیشتر مواقع از این آجرها برای ساخت ساختمان‌ها با هزینه کمتر استفاده می‌شود:

معایب استفاده از آجر سیمانی

از جمله معایبی که می‌توان برای استفاده از آجرهای سیمانی به آن‌ها اشاره کرد، موارد زیر قابل توجه هستند:

همان طور که مشاهده می‌کنید مزایای این آجرها در مقابل با معایب آن‌ها، به مراتب بیشتر بوده و این موضوع باعث می‌شود که از آجرهای سیمانی به عنوان مصالح ساختمانی، در سطح بالایی استقبال شود.
با ما تماس بگیرید

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در مورد محصولات با شماره تلفن 09027770902 تماس حاصل فرمائید.

نحوه ساخت آجر سیمانی

برای ساخت آجر سفال یا سیمانی خود به موارد زیر نیاز است:

روش ساخت آجر سیمانی به زبان ساده به شکل زیر است:

  1. با ترکیب ماسه، سنگ و سیمان، مخلوط بتن با کیفیتی به دست می‎آید که می‌توان از آن برای پرکردن قالب‌ها استفاده کرد. در ابعاد و حجم کم، مخلوط کردن این مواد بدون استفاده از دستگاه تولید آجر سیمانی ممکن است؛ اما در شرایطی که با حجم بالایی از مواد اولیه روبرو باشیم، نیاز به دستگاه خواهد بود.
  2. آب باید به مواد اضافه شود تا زمانی که قوام “کره‌ای” حاصل شود.
  3. قالب‌ها را با مخلوط بتن پر کنید، و پس از خشک شدن، می‌توانید آجرهای سخت شده را جدا کنید که بلوک‌های ساختمانی کاملاً به هم پیوسته را تشکیل می‌دهند.

همان طور که مشاهده کردید در روش ساخت آجر سیمانی، نیازی به استفاده از دستگاه تولید آجر سیمانی به شکل ساخت بلوک‌های پوکه‌ای یا آجرهایی که نیاز به گرمایش دارند، نیست و این مراحل ساخت آن را ارزان‌تر می‌کند.

آجر بهتر است یا بلوک سیمانی؟

ابتدا باید به این موضوع اشاره کنیم که هر دوی آجر و بلوک سیمانی، دارای طول عمر بالا و مقاومت بسیار مناسبی هستند، اما به جهاتی مقاومت فشاری آجر در مقایسه با بلوک سیمانی، کمتر است. به علاوه بلوک‌های سیمانی در مجاورت آب، مقاومت بالایی از خود نشان داده و کاملا ضدآب هستند، در حالی که این مورد در خصوص آجرهای معمولی مصداق ندارد.

پیشنهاد مطالعه: انواع آجر و کاربردهای آنها

معایب ساخت خانه با بلوک سیمانی

اصلی‌ترین ایرادی که به ساخت خانه با بلوک‌های سیمانی گرفته می‌شود، عایق کاری مشکل آن است. در واقع به این صورت باید چاره اندیشی دیگری برای عایق کاری به هر دو شکل عایق صوتی و عایق حرارتی در نظر گرفته شود. با این همه به دلیل وجود مزایای دیگر، هنوز از این آجرها در ساخت و ساز استفاده زیادی می‌شود.

به واقع باید گفت که ساخت خانه با بلوک‌های سیمانی به دلیل دوام بالا، هزینه کم تعمیر و نگهداری و کمک به محیط زیست، مورد توجه زیادی قرار دارد. به ویژه در زمانی که از آجر سیمانی سبک در ساخت و ساز استفاده شود، میزان بهره وری ساختمان به مراتب افزایش خواهد یافت.

کدام نوع آجر مقاوم تر است؟

در میان مصالح ساختمانی انواع مختلفی از آجرهای مختلف داریم: آجر ماشینی، آجر نسوز، آجر لعابی، آجر سیمانی، آجر بتنی، آجر قزاقی و … . با توجه به بررسی که میان آجرهای مختلف و میزان استحکام و مقاومت آن‌ها انجام شده است، آجر سیمانی در مقایسه با دیگر آجرهای موجود در بازار مصالح ساختمانی، از درجه مقاومت بالاتری برخوردار است.

کلام آخر

در بالا بررسی کوتاهی در خصوص مزایا و معایب آجر سیمانی و کاربردهای آن در ساخت و ساز داشتیم. شما چه اطلاعاتی در خصوص این نوع آجر ساختمانی، نحوه ساخت و کارایی آن دارید؟ تجربیات و نظرات خود در این باره را با ما و دیگر کاربران وب سایت در میان بگذارید.