راهنمای خرید انواع مصالح ساختمانی

بی‌شک برای تمام انسان‌ها، سه نیاز اصلی و مهم در طی زندگی وجود دارد که همه نیازهای دیگر را تحت تاثیر قرار می‌دهد، نیاز به غذا، پوشاک و پناهنگاه. غذا و پوشاک، نیازهای معمول و هر روزه هستند، اما خانه یا پناهگاه انسان‌ها، فراتر از یک نیاز روزانه و عادی، یک نیاز اصلی و مهم است. این نیاز، میزان امنیت، آرامش و البته میزان رفاه انسان‌ها را نیز تعیین می‌کند و به همین خاطر، توجه به مصالح و ابزارهای ساخت آن، اهمیت دو چندان دارد. بنابراین در زمان بررسی انواع ایده‌ها، نقشه‌ها و دکوراسیون‌ها، باید برای خرید بهترین مصالح ساختمانی نیز برنامه‌ریزی کنید. در این مطلب قصد داریم راهنمای خرید انواع مصالح ساختمانی را با هم مرور کرده و مهم‌ترین نکات این موضوع را با هم بررسی کنیم. همراه ما باشید.

مصالح ساختمانی چیست؟

پیش از بررسی انواع مصالح ساختمانی و راهنمای خرید آن‌ها، باید بدانید که مصالح ساختمانی چیست و شامل کدام موارد می‌شوند. برای ساخت هر سازه و ساختمان، باید از مصالح مختلف و متنوعی استفاده شود. نوع مصالح هر ساختمان، با توجه به موقعیت ساخت آن، آب‌وهوای منطقه، نوع استفاده از آن ساختمان و در نهایت طراحی مد نظر، انتخاب می‌شود. برخی از مصالح ساختمانی مهم که در اغلب سازه‌ها و ساختمان‌ها استفاده می‌شوند، شامل موارد زیر هستند:

 • آلومینیوم؛
 • انواع آجر؛
 • سرامیک؛
 • سیمان؛
 • مس؛
 • انواع فیبرها؛
 • شیشه و کاغذهای ساختمانی؛
 • پلاستیک؛
 • فولاد و آهن؛
 • سنگ و چوب.

در اغلب ساختمان‌ها، از همه یا بیشتر این مصالح ساختمانی استفاده می‌شود. با این وجود، همیشه این سوال مهم وجود دارد که بهترین روش خرید انواع مصالح ساختمانی چیست و در زمان خرید این مصالح، باید به چه نکاتی توجه کرد؟ در ادامه، به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

مطالعه این مقاله را هم به شما پیشنهاد می دهیم: بلوک فوم دار، انواع و کاربردهای آن

راهنمای خرید بهترین مصالح ساختمانی

تحقیق در مورد مصالح ساختمانی و خرید بهترین و مناسب‌ترین آن‌ها، می‌تواند کار سخت و چالش برانگیزی باشد. به همین خاطر در این بخش، با بررسی برخی از مهم‌ترین اصول خرید مصالح ساختمانی به شما کمک می‌کنیم که در زمان خرید، بودجه خود را به‌بهترین شکل ممکن صرف کنید.

1- تعیین نیاز یا علاقه

در زمان ساخت خانه، ممکن است به دنبال ایده‌های خاص، فانتزی و یا لوکس باشید. هر کدام از این موارد، هزینه خرید مصالح ساختمانی را به طرز قابل توجهی افزایش می‌دهد. یکی از مهم‌ترین گام‌ها در شروع خرید انواع مصالح ساختمانی و برنامه‌ریزی برای هزینه‌های آن، ایجاد توازن میان نیاز و علاقه است. عدم توجه به هر کدام از آن‌ها، می‌تواند باعث هدررفت بودجه شما و افزایش هزینه‌ها به‌صورت تصاعدی شود. بنابراین در همان گام اول و پیش از خرید، این موضوع را در نظر بگیرید.

2- خرید بر اساس نیازمندی

پس از تعیین مرز بین علاقه و نیازمندی، باید مصالح ساختمانی مورد نظر را انتخاب کنید. علاوه بر بررسی مواردی هم‌چون استقامت، کیفیت و قابلیت‌های مختلف هر قطعه از مصالح ساختمانی، باید کاربرد و نوع استفاده خود را نیز مشخص کنید.

برای مثال، ممکن است فردی با خرید یک گوشی هوشمند با 100 قابلیت مختلف، احساس کند که بهترین خرید ممکن را انجام داده، در صورتی که تنها به 10 قابلیت آن گوشی هوشمند نیاز داشته و احتمالا از 90 قابلیت دیگر آن، هیچ‌گاه استفاده نکند. بنابراین این اصل مهم را در زمان خرید انواع قطعات و مصالح ساختمانی نیز در نظر گرفته و با کمک‌گرفتن از یک متخصص، تنها مصالح و قطعات مهم و مورد نیاز خود را خریداری کنید و با خرید جدیدترین قطعات با قابلیت‌های مختلف و گاه بی‌مورد، بودجه خود را هدر ندهید.

آیا می دانید دیوار پیش ساخته از چه متریالی ساخته شده است: انواع دیوار پیش ساخته و کاربرد آنها

3- گارانتی، وارانتی و اطلاعات محصول

وظیفه هر فروشنده، ارائه اطلاعات به نحوی است که خریدار، به خرید آن وسیله یا محصول، ترغیب شود. به همین خاطر در زمان خرید مصالح ساختمانی، تنها به اطلاعات درج شده روی بسته‌بندی محصول، اطلاعات درج شده در سایت مورد نظر و یا نکات مهم درج شده روی کارت گارانتی توجه کنید. بدین شکل می‌توانید از کیفیت محصول و ضمانت خرید خود اطمینان حاصل کرده و بهترین مصالح ساختمانی مد نظرتان را خریداری کنید.
با ما تماس بگیرید

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در مورد محصولات با شماره تلفن 09027770902 تماس حاصل فرمائید.

4- تعیین بودجه برای هر کدام از مصالح ساختمانی

احتمالا خرید انواع شیرآلات خاص، سرامیک‌های زیبا و قطعات دکوراسیون، برای شما نیز جذاب‌تر از خرید آهن‌آلات و سیمان باشد. افراد زیادی در لحظه ورود به فروشگاه مصالح ساختمانی و کارگاه‌های مرتبط، شیفته انواع مصالح و دکورها شده و بخش اعظم بودجه خود را در این بخش هزینه می‌کنند.

در راهنمای خرید انواع مصالح ساختمانی باید اشاره کنیم که حتما بودجه‌بندی را بر اساس هر بخش انجام دهید تا هزینه‌ها برای هر بخش از مصالح، دکور و امنیت ساختمان، مشخص باشد. بدین شکل از مصرف همه بودجه بر بخش‌های ظاهری جلوگیری کرده و پول خود را به‌صورت درست و منطقی خرج خواهید کرد.

5- تعیین حجم خرید و کاهش هزینه ها

اغلب فروشنده‌ها در زمان فروش مصالح ساختمانی در حجم بالا، پیشنهادهای بهتری برای شما خواهند داشت. ممکن است خرید دو کیسه سیمان بیشتر، باعث کاهش هزینه خرید شده و پیشنهاد بسیار مناسب‌تری برای شما باشد. به همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم با بررسی تمام نیازمندی‌ها و برنامه‌ریزی دقیق، ترجیحا تمام یا بخش اعظم خرید خود را از یک مجموعه انجام دهید که میزان هزینه‌های شما کاهش پیدا کند. از سوی دیگر و در صورت امکان حتما در زمان خرید، هزینه ارسال را نیز در نظر گرفته و از فروشنده بخواهید با توجه به میزان خرید شما، هزینه ارسال را برعهده بگیرد.
با ما تماس بگیرید

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در مورد محصولات با شماره تلفن 09027770902 تماس حاصل فرمائید.

6- محل خرید

ممکن است خرید کیسه‌های سیمان از نزدیک‌ترین فروشگاه، راحت و وسوسه‌انگیز به نظر برسد، اما باید به شما بگوییم راحت‌ترین گزینه به معنای بهترین گزینه نیست. از دوستان، خانواده و همکارهای خود تحقیق کنید و بهترین محل خرید مصالح ساختمانی را بیابید. توصیه ما این است که همیشه از عمده‌فروش‌ها خرید کرده و با توجه به کیفیت، برند و مارک مصالح ساختمانی مورد نیاز خود، خریدتان را نهایی کنید.

7- خدمات پس از فروش

برخی از مصالح ساختمانی اصلی و بزرگ، هزینه تعمیرات و نگهداری زیادی دارند. این موارد را حتما پیش از خرید در نظر گرفته و مصالحی را خریداری کنید که بهترین گزینه‌های خدمات پس از فروش را در اختیار شما می‌گذارند.

– طول عمر مصالح ساختمانی

در زمان خرید مصالح ساختمانی، این چند سوال را از خود بپرسید و با توجه به پاسخ‌ها، نوع مصالح، کیفیت و هزینه مورد نظر را برای هر کدام تعیین کنید:

 • دوره حیات این مصالح موقت بوده و یا برای تمام عمر مورد نیاز است؟
 • آیا این خرید تنها یک بار انجام خواهد شد و یا به‌صورت دوره‌ای باید این خرید را تکرار کنید؟
 • طول عمر این وسیله چقدر است؟

با توجه به پاسخ این سوالات راجع به هر بخش از مصالح، میزان بودجه خود را برای آن بخش برنامه‌ریزی کنید. بی‌شک تخصیص دادن بودجه بالا برای یک وسیله موقت یا با طول عمر کم، عاقلانه نخواهد بود.

انواع بلوک های ساختمانی را بشناسیم

9- سفارش دادن

پس از بررسی این موارد، تخصیص بودجه و برنامه‌ریزی، باید با توجه به دسته بندی مصالح ساختمانی و البته بهترین فروشنده، سفارش خود را انجام دهید. گام‌های اصلی در زمان خرید انواع مصالح ساختمانی شامل موارد زیر است:

 • بررسی دسته‌بندی مصالح ساختمانی مد نظر؛
 • بررسی هزینه‌های مالیات، ارسال، باربری و سایر هزینه‌های جانبی دیگر؛
 • حجم مورد نیاز و کیفیت هر بخش از مصالح ساختمانی مورد نیاز؛
 • زمان ارسال و تحویل مصالح ساختمانی؛
 • گارانتی و خدمات پس از فروش برای انواع مصالح ساختمانی خریداری شده؛
 • بررسی شرایط پرداخت هم‌چون خرید قسطی یا پرداخت چکی؛
 • خرید ابزار و مصالح ساختمانی منتخب و تحویل گرفتن آن‌ها.
با ما تماس بگیرید

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در مورد محصولات با شماره تلفن 09027770902 تماس حاصل فرمائید.

10- تحویل گرفتن مصالح ساختمانی خریداری شده

هرچند اغلب افراد تصور می‌کنند با نهایی‌کردن خرید، فرآیند خرید انواع مصالح ساختمانی به‌اتمام رسیده، اما باید به شما بگوییم تحویل گرفتن مصالح ساختمانی یکی از مهم‌ترین مراحل است. در زمان تحویل گرفتن هر کدام از مصالح ساختمانی خریداری شده، حتما کیفیت، برند، وزن، رنگ، سالم‌رسیدن همه قطعات، عدم وجود آسیب‌های جزئی و کلی و… را بررسی کنید.

شکستگی کاشی‌ها، وزن کمتر سیمان‌ها، کیفیت پایین قطعات اصلی هم‌چون آهن‌آلات و یا عدم تطابق مارک و برند ابزار خریداری شده، پس از تحویل‌گرفتن مصالح ساختمانی قابل پیگیری نیست. پیش از امضای فاکتور و رسید ابزار و مصالح، همه این موارد را چک کنید.

برای خرید و تهیه انواع بلوک سبک و بلوک سیمانی به صورت مستقیم از تولید کننده کافیست وارد سایت شرکت تولیدکننده مصالح ساختمانی کندو شوید.

جمع بندی نهایی

خرید بهترین مصالح ساختمانی، به عوامل مختلفی بستگی دارد. پیش از هر چیزی بودجه خود را در نظر بگیرید، نیازمندی و علاقه‌های خود را تعیین کرده و با توجه به نوع ساختمان، شرایط منطقه و سایر موارد مهمی که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم، ابزار و مصالح ساختمانی مد نظر خود را خریداری کنید. در این نوشتار با بررسی برخی از مهم‌ترین نکات، راهنمای خرید انواع مصالح ساختمانی را برای شما گردآوری کردیم. با وجود این ممکن است در زمان انتخاب و خرید، نکات مهم دیگری نیز وجود داشته باشد که بر اساس تجربه‌های قبلی، به آن‌ها دست پیدا کرده باشید. لطفا تجربه‌های مهم خود را با ما نیز در میان بگذارید که همه بتوانیم با کمک تجربه‌های متنوع، بهترین مصالح ساختمانی را خریداری کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *